Android

Stále potřebujete rootovat svůj telefon Android?

Klíčové věci

  • Android se výrazně zlepšil, takže rootování je méně nutné. Skladové ROM jsou lepší a výrobci nabízejí více aktualizací OS.
  • Rootování může být stále přínosné pro instalaci vlastních ROM a získání nejnovějších verzí Androidu, zejména pro levná nebo méně známá zařízení.
  • Zakořenění zablokuje fungování většiny finančních aplikací a nechá vás otevřené potenciálním bezpečnostním problémům.

Není to tak dávno, co by mnoho nadšenců pro Android udělalo s novým telefonem root. Bylo nezbytné opravit problémy, přidat nové funkce a zlepšit výdrž baterie. Android je ale nyní mnohem lepší, než býval. Takže stále potřebujete rootovat své zařízení?

Důvody pro rootování zařízení Android

Nelze uniknout skutečnosti, že mnoho z nejlepších důvodů pro rootování je nyní opraveno. Ale od vylepšení výkonu po bezpečnostní aktualizace stále existuje několik dobrých důvodů, proč se rootování a modování Androidu vyplatí.

Nainstalujte vlastní ROM a aktualizace OS

Schopnost nainstalovat vlastní ROM zůstává největším lákadlem pro modování a hackování Androidu. Technicky k tomu nepotřebujete root – stačí vám odemčený bootloader a vlastní obnova – ale obojí jde většinou ruku v ruce. Být zakořeněný vám umožňuje používat automatickou blikající aplikaci jako Instalační program ROMa vlastní ROM se obvykle dodávají samy předem zakořeněné.

V minulosti bylo použití vlastní ROM pro nadšence zásadní, aby zaplnili mezery v operačním systému Android a nahradili nevzhledná, nabušená rozhraní, která výrobci používali na svých zařízeních. V dnešní době je Android velmi vybroušený a většina skladových ROM je mnohem méně urážlivá, než byla.

To znamená, že vlastní ROM stále představuje nejlepší a často jediný způsob, jak mnoho uživatelů bude moci používat nejnovější verzi Androidu. Obraz se v poslední době hodně zlepšil, Samsung nyní slibuje až čtyři aktualizace operačního systému pro svá hlavní zařízení a telefony Pixel jich dostanou až sedm.

  Oficiální aplikace pro archivaci RAR je nyní k dispozici pro Android

Ale pokud máte levný telefon nebo tablet nebo telefon od méně renomovaného výrobce, pak může být vlastní ROM stále vaší nejlepší šancí, jak získat nejnovější verzi Androidu. A co je důležitější, pokud si vyberete správnou ROM, budete i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace dlouho po skončení oficiální podpory vašeho zařízení.

Odstraňte Bloatware

Bez ohledu na to, jak moc to uživatele obtěžuje, výrobci a operátoři pokračují v instalaci dalších aplikací do svých telefonů. Tento takzvaný bloatware často nelze odinstalovat, ačkoli Android má funkci Zakázat, která odstraní aplikace ze spouštěče aplikací a zabrání jejich spuštění.

Ne každá aplikace má možnost Zakázat, nebo byste je možná raději úplně odstranili. K odstranění bloatwaru můžete použít nástroj ADB, ale zakořeněný telefon běží Titanová záloha by usnadnilo práci.

A pak je tu poslední krok v boji proti nadýmání: zbavit se samotného Googlu. Odstranění aplikací Google a odpojení se od Služeb Google Play je obrovský krok, ale pokud chcete mít kontrolu nad tím, kdo uvidí vaše data, stojí za zvážení.

Převezměte kontrolu nad svým telefonem

Převzetí kontroly je jednou z největších výhod rootování. Dává vám možnost odepřít oprávnění určitým aplikacím a zabránit ostatním v běhu na pozadí, kde vybíjejí vaši baterii a spotřebovávají váš datový limit.

Toto je další oblast, kde Android udělal velké pokroky v posledních několika verzích. Nyní nabízí podrobnější ovládací prvky oprávnění a lépe ovládá, jaké aplikace mohou běžet na pozadí, což znamená, že oblíbené kořenové aplikace, jako je Greenify, již nejsou potřeba.

Ale pokud chcete plnou kontrolu, rootování je stále správná cesta. Rooting zpřístupní váš telefon celé řadě dalších aplikací. Některé jsou malé, podivínské nástroje, jiné však plní zásadní funkce, které operačnímu systému Android stále chybí.

Jako příklad můžete použít aplikaci firewall AFWall+ ovládat, které aplikace mají přístup k internetu a jak. Některé aplikace můžete omezit tak, aby se připojovaly pouze přes Wi-Fi, a nikoli přes mobilní data, a můžete zabránit tomu, aby ty aplikace, které připojení k internetu nepotřebují, vůbec nemohly. Je ideální pro správu vašeho soukromí a zabezpečení.

  10+ nejlepších offline her pro Android 2023 – [Top List]

Můžete získat aplikaci firewallu, např NetGuard, který funguje bez rootu. To však vyžaduje trvalé místní připojení VPN, což není vhodné pro každého. Možnost root je mnohem výkonnější.

Protože můžeš

Nakonec musíme uznat, že mnozí z nás rootují své telefony jen proto, že můžeme. Možná se nám líbí extra kontrola, kterou díky tomu získáme, chceme otestovat limity hardwaru instalací vlastního jádra nebo prostě jen chceme zkusit něco jiného. Pokud jste to vy a odemknutí bootloaderu je první věcí, kterou uděláte, když rozbalíte nový telefon, pak na další sekci nebude vůbec záležet.

Proč byste neměli rootovat zařízení Android

Ať se vám to líbí nebo ne, s rootováním jsou spojena rizika. Tento proces otevírá přístup k částem systému, které jsou obvykle z bezpečnostních důvodů blokovány. V důsledku toho může špatně nakódovaná aplikace zablokovat váš telefon. Škodlivě zakódovaná aplikace může dělat ještě horší věci. Musíte vědět, co děláte, a ujistěte se, že důvěřujete všem aplikacím, kterým poskytnete přístup root.

Je to čím dál těžší udělat

Možná v důsledku rizik se mnoho výrobců a dopravců snaží svá zařízení uzamknout.

U amerických dopravců je trend dodávat svá zařízení s bootloadery, které nelze odemknout. Někteří výrobci telefonů vám do cesty kladou překážky, aby to odradili – možná budete muset požádat o kód, zapojit se do programu nebo k tomu použít konkrétní aplikaci. Vše závisí na tom, jaké zařízení máte. Pixely a telefony OnePlus patří k těm root-friendly.

Budete mít problémy s aplikací

Stejně tak můžete ztratit kompatibilitu aplikací. Android má funkci zvanou SafetyNet, která určuje, zda bylo zařízení rootováno nebo zda má odemčený bootloader. Vývojáři mohou použít SafetyNet a rozhodnout se, zda svým aplikacím zabrání v práci na zařízeních, která považují za nezabezpečená.

Mnoho bankovních a dalších finančních aplikací nebude fungovat na rootovaných telefonech, stejně jako aplikace peněženky a Google Pay. Má to dobrý důvod: rootování je ze své podstaty nejisté, takže všechny aplikace, které vyžadují určitou úroveň ochrany, mohou být mimo limity. To se může týkat i aplikací, které potřebují chránit obsah, který poskytují, jako je Netflix.

  Nabídka náhlavní soupravy Přidá nabídku přepínání aplikací po připojení náhlavní soupravy [Android]

S tím, jak je rootování a modifikace stále obtížnější a vy musíte hledat další řešení, se proces stává složitějším. Mohli byste dosáhnout bodu, kdy nepříjemnosti spojené s rootováním začnou převažovat nad výhodami. A dokonce riskujete větší šanci, že svůj telefon zničíte.

Problémy se zárukou

Jak rootování ovlivňuje vaši záruku? Jednoduchá odpověď je, že nesouvisející problémy by neměly mít na záruku vůbec vliv. Pokud se tedy váš USB port uvolní, pak by vaše reklamace neměla být zamítnuta jen proto, že používáte vlastní ROM.

Záruka se však nevztahuje na softwarové problémy. Při pokusu o instalaci nebo použití konkrétního modu zabijte svůj telefon a budete jej muset opravit sami. A nezapomeňte, že mody mohou také způsobit problémy s hardwarem. Pokud se váš telefon restartuje pokaždé, když spustíte fotoaparát, může za to vaše vlastní jádro.

V každém případě je vždy dobré vrátit se na sklad před uplatněním záruky. Nicméně telefony Samsung mezi ostatními trvale zaznamenávají skutečnost, že jste zakořenili nebo nainstalovali vlastní ROM, a neexistuje způsob, jak to skrýt.

Je Android dost dobrý bez rootování?

Podívali jsme se na některá pro a proti a na obou stranách jsou dobré důvody. Ale možná nejlepší důvod, proč nerootovat, je ten, že Android je nyní dost dobrý i bez něj. Android býval po okrajích hodně drsný a rootování mi přišlo jako nutnost.

Ale během posledního desetiletí byl operační systém ve všech směrech zdokonalován. Uživatelské rozhraní má nyní elegantní, moderní vzhled; máte větší kontrolu nad oprávněními aplikací, díky čemuž je systém soukromější; výdrž baterie se zlepšuje s každou aktualizací, protože aplikace na pozadí vládnou; a dokonce i proces aktualizace je prakticky vyřešen.

Rootování bývalo dobrým způsobem, jak prodloužit životnost vašeho telefonu. Nyní, pokud si vyberete ten správný, můžete očekávat, že budete trvat nejméně pět let, než budete příště potřebovat upgradovat.

Už nemusíte rootovat

Takže potřebujete rootovat svůj Android telefon? Argumentovali bychom tím, že zatímco kdysi to bylo nutné, nyní je to v podstatě jen něco pro fandy a nadšence. Stále je velmi zábavné šťourat se svým zařízením a posouvat hranice toho, co dokáže. Ale pro většinu uživatelů je nyní Android dostatečně dobrý hned po vybalení.

x